Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

11 ciekawostek o Biblii

58 752  
163   42  
W tym odcinku: do czego namawia „Biblia Grzeszników”, jaki jest najkrótszy i najbardziej optymistyczny jednocześnie wers oraz co (oprócz Jezusa) można kupić za 30 srebrników.

#1.

Każdego roku na świecie sprzedaje się ponad 100 milionów egzemplarzy Biblii. Dlaczego i kto kupuje? Statystyki pokazują, że chętniej po Pismo Święte sięgają kobiety niż mężczyźni. Zdecydowanie więcej starszych niż młodszych ludzi oraz… więcej czarnych niż przedstawicieli innych ras. Przynajmniej w Ameryce, gdzie według szacunków „statystyczny chrześcijanin” posiada 9 egzemplarzy Biblii i chętnie nabyłby kolejne. Faktem jest, że Amerykanie przepadają za Pismem Św., jednak to już zakrawa o obłęd.

#2.



Pierwszą osobą, która podjęła się tłumaczenia Biblii z łaciny na angielski, był John Wycliffe. Przekład pod jego kierunkiem ukazał się w 1382 roku. Dość powiedzieć, że Kościół nie wykazał się wdzięcznością - do tego stopnia, że po śmierci Wycliffe’a jego ciało ekshumowano, a następnie spalono. Duchownym bardzo nie podobała się idea, by Biblia dostępna była w języku „zrozumiałym dla pospólstwa”.

#3.



Najkrótszy wers w całej Biblii znajduje się w Ewangelii św. Jana. W przekładzie z Biblii Tysiąclecia brzmi on: „Jezus zapłakał”. I w sumie czemu tu się dziwić. Z pewnością zapłakałby też, gdyby dowiedział się, co zalecała Biblia Grzeszników. Drukarze angielskiego wydania z 1631 roku w 10 przykazaniach przeoczyli jeden wyraz - i z „Nie cudzołóż” zrobiło się zachęcające „Cudzołóż”. Z drobnej (OK, drobnej jak drobnej) pomyłki zrobiła się wielka chryja, a nieszczęśni drukarze stracili licencję.

#4.



W Piśmie Świętym nie ma opisu wyglądu Jezusa Chrystusa. A to oznacza, że można było sobie pozwolić na pewne interpretacje, które doprowadziły ostatecznie do zafałszowania obrazu. Jasna skóra, dość jasne włosy i niebieskie oczy - jak przedstawia Jezusa większość ilustracji - to cechy, które chcieli widzieć w nim europejscy chrześcijanie. Tymczasem Chrystus z wyglądu musiał bardziej przypominać mieszkańców Bliskiego Wschodu.

#5.



Biblia nie jest szczególnie poprawna politycznie. Feministki mogą jej sporo zarzucić. W całej księdze cytowane są 93 kobiety (z czego wymienione jest imię tylko 49 z nich). Wypowiadają nieco ponad 14 tys. słów, co składa się na jakieś… 1,1% tekstu. Maryja, postać kluczowa dla całej fabuły, zdołała zapisać się tylko 191 słowami. Maria Magdalena wypowiada 61 - ale trudno ją winić. Niełatwo się mówi, uchylając się przed rzucanymi kamieniami.

#6.



W całości Biblia przetłumaczona została na ponad 530 języków. We fragmentach - na niemal 2900 języków. Najbardziej znaczący okazał się przekład wydany w 1611 roku przez drukarza królewskiego Roberta Bakera. Biblia Króla Jakuba została wydrukowana już w ponad miliardzie egzemplarzy! Wpłynęła - jak się ocenia - nie tylko na kolejne tłumaczenia Pisma, ale też całą późniejszą literaturę angielską, a nawet popkulturę. Oszacowano, że Biblia Króla Jakuba zainspirowała więcej piosenek pop niż jakakolwiek inna książka.

#7.



Jeszcze czterdzieści lat temu posiadanie, czytanie, sprzedawanie czy kupowanie Biblii było tu zakazane. Dzisiaj Chiny są największym producentem Biblii na świecie. W Nankin na wschodzie kraju zbudowano fabrykę, w której powstają średnio 23 egzemplarze Pisma Św. na minutę. Może się to wydawać dziwne, wziąwszy pod uwagę fakt, że w Chinach protestantów i katolików łącznie jest najwyżej 5%, ale zainteresowanie religią w ostatnich latach gwałtownie rośnie. Stąd i ogromny popyt na Pismo.

#8.



Świadkowie Jehowy nie obchodzą urodzin - i mają ku temu dość wymowny powód. Pismo Święte, które interpretują dosłownie, wspomina o dwóch przypadkach przyjęć urodzinowych. Oba zakończyły się śmiercią, co stanowić ma ostrzeżenie. Nie znaczy to jednak, że członkowie zboru w ogóle powstrzymują się od imprezowania. Przeciwnie - obchodzą różne okazje, urządzają przyjęcia niespodzianki, skrzętnie omijają jednak świętowanie urodzin.

#9.



Judasz sprzedał Jezusa za 30 srebrników, po czym pieniądze wyrzucił i popełnił samobójstwo. Nie jest to może najbardziej optymistyczna z opisanych w Biblii historii, zobaczmy jednak, czym w rzeczywistości była owa suma. Po pierwsze, srebrniki nie były konkretną walutą - określały srebrne monety, np. denary lub szekle. Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że biblijne 30 srebrników to odpowiednik dzisiejszych 10-12 tysięcy złotych, czyli 3-4 miesięcznych pensji.

#10.



Z Biblii można wróżyć, a przynajmniej jest to dość często praktykowane. Zadanie polega na skoncentrowaniu się na wybranym problemie, a następnie otwarciu Biblii na losowej stronie i przeczytanie pierwszego zdania, które rzuci się w oczy. Ma ono zawierać wskazówkę dotyczącą „zgłoszonego” problemu. Warto dodać, że bibliomancja to nie tylko chrześcijańska domena. Muzułmanie w podobny sposób „wróżą” z Koranu, Chińczycy z Księgi Przemian, a starożytni Grecy „wróżyli” z Iliady lub Odysei. Kiedy tradycyjne metody interpretacji tekstu zawodzą, każda, która działa, okazuje się dobra.

#11.



Według opowieści do Betlejem, usłyszawszy o narodzinach Jezusa, przybyli trzej królowie, by złożyć mu dary - złoto, kadzidło i mirrę. O ile poszczególne dary faktycznie są wymienione, o tyle Biblia w żadnym miejscu nie informuje o liczbie przybyłych królów (czy też mędrców). Maria Magdalena według Pisma była grzesznicą, ale - wbrew powszechnemu mniemaniu - nigdzie nie zostało powiedziane, że była prostytutką. I wreszcie: powtarza się często „Bóg nigdy nie da ci więcej, niż jesteś w stanie udźwignąć”. Optymistyczny, choć fałszywy cytat. W rzeczywistości Biblia w wielu miejscach podkreśla, że jest dokładnie przeciwnie. Ups.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
11

Oglądany: 58752x | Komentarzy: 42 | Okejek: 163 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało