Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najaktywniejsze wulkany świata

102 046  
202   17  
Jako jeden z możliwych "końców świata" często wymienia się wybuch superwulkanu i o ile takowe znajdują się na Ziemi, pozostają w uśpieniu. Jednak oprócz nich pełno jest też tych, które często dają upust swojemu wybuchowemu temperamentowi. Co prawda nie wykończą naszej cywilizacji, ale zbliżać się do nich nie radzimy.

#1. Pacaya, Gwatemala

Po raz pierwszy Pacaya (2 552 m n.p.m.) eksplodowała ok. 23 tys. lat temu i co najmniej 23 razy od czasu podboju tych terenów przez Hiszpanów w XVI w. Po około stuletniej przerwie wulkan eksplodował ponownie w 1965 r. i jest aktywny do dziś. Wzrost aktywności spowodował powstanie kilku rzek lawy, spływających po jego zboczu, co oczywiście przełożyło się na zwiększenie... ruchu turystycznego.
 

#2. Stromboli, Włochy


Wyspę Stromboli tworzy czynny wulkan o wysokości 926 m n.p.m. (podwodna część wznosi się z głębokości ok. 2300 m p.p.m.). Jego wybuchy często mają postać seryjną (co 10-12 min), a ze stożka stale unosi się strużka dymu. Ostatni wybuch o znaczącej sile miał miejsce w 1933. W 2003 roku osunięcie się do morza lawy na ścianie wulkanu spowodowało lokalne tsunami.

#3. Sakurajima, Japonia


Wulkan, którego najwyższy, północny szczyt wznosi się na wysokość 1 117 m n.p.m., powstał około 13 tys. lat temu, tworząc wyspę przy południowym brzegu zalanej wodą kaldery. Odosobnienie znudziło mu się w 1914 r., kiedy to wielka erupcja utworzyła z wysepki półwysep. Od 1955 r. wulkan jest prawie stale czynny. Tysiące niewielkich erupcji każdego roku wyrzuca popioły na kilkanaście kilometrów wokoło.

#4. Kīlauea, Hawaje


Hawajczycy używają nazwy Kīlauea wyłącznie na określenie szczytowego krateru (Halemaʻumaʻu), jednak wulkanolodzy stosują ją na określenie całego wulkanu. Wznosi się on na wysokość 1247 m n.p.m., a jego ostatnia erupcja rozpoczęła się 3 stycznia 1983 roku... i trwa do teraz. Obecnie z krateru Puʻu ʻŌʻō unosi się dym i wypływa lawa, zaś w kraterze Halemaʻumaʻu ma miejsce aktywność i ruchy lawy.

#5. Góra Cleveland, Alaska


W ciągu ostatnich 230 lat Cleveland eksplodował co najmniej 22 razy, z czego 6 razy przez ostatnie 4 lata. Wznosi się na wysokość 1 730 m n.p.m. i przez wyrzuty pyłu wulkanicznego stanowi ciągłe zagrożenie dla samolotów latających nad północnym Pacyfikiem.

#6. Erebus, Antarktyda


W 1841 roku szkocki badacz James Ross odkrył dwa wulkany znajdujące się obok siebie i nazwał je na cześć swoich statków (HMS Erebus i HMS Terror). Jak na ironię Terror jest nieaktywny. Do ostatniej erupcji wznoszącego się na wysokość 3794 m n.p.m. Erebusa doszło w 2012 r. W kraterze wulkanu znajduje się stałe jezioro lawowe, jedno z czterech istniejących na Ziemi.

Mimo że Erebus jest położony daleko od ludzkich osiedli, zdołał zebrać śmiertelne żniwo, choć w sposób zupełnie niespodziewany. W 1979 podczas bardzo złej widoczności o wulkan rozbił się samolot wiozący wycieczkowiczów z Nowej Zelandii. Śmierć poniosło 257 osób znajdujących się na pokładzie.

#7. Volcán de Colima, Meksyk


Colima to kompleks składający się z dwóch szczytów wulkanicznych: wyższy i starszy z nich Nevado de Colima ma wysokość 4330 m n.p.m. i jest nieczynny. Młodszy ze szczytów Volcán de Colima ma wysokość 3860 m n.p.m. i jest obecnie bardzo aktywny. Od 1576 r. eksplodował ponad 40 razy i znany jest z tego, że wyrzuca z siebie duże bomby wulkaniczne na wysokość dochodzącą do kilku kilometrów.

#8. Mount Yasur, Vanuatu


Wznosi się na wysokość 361 m n.p.m., w wyniku czego nazywany jest najprzystępniejszym aktywnym wulkanem na świecie.  Jest aktywny od wiekόw, wybucha często kilka razy w ciągu godziny, jego erupcje są zazwyczaj bezpieczne do bliskiej obserwacji.

Od stycznia 2010 roku aktywność Mount Yasur wzrasta, wulkan wyrzuca z krateru bomby wulkaniczne opadające na szlaki turystyczne, stanowiąc zagrożenie dla ludzi.

#9. Merapi, Indonezja


"Góra Ognia" (2911 m n.p.m.) z pewnością zasługuje na swoją nazwę, zważywszy na fakt, że przez ok. 300 dni w roku widać ulatujący z niej dym. Szacuje się, że ten jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji wyemitował największą ilość materiału piroklastycznego ze wszystkich wulkanów na świecie.

Od 1548 r. zanotowano około 60 większych erupcji, mniejsze następują co 2-3 lata. Częste lawiny piroklastyczne pociągają za sobą dziesiątki ofiar śmiertelnych (na przykład w 1979 r. i w listopadzie 1994 r.). Gorące gazy z wielkiej erupcji 22 listopada 1994 r. zabiły 27 ludzi.

#10. Erta Ale, Etiopia


Najbardziej aktywny wulkan w Etiopii i jeden z najbardziej wyjątkowych na świecie - posiada nie jedno, a dwa jeziora lawy. Wznosi się na wysokość 613 m n.p.m., a jego nazwę tłumaczy się jako "dymiąca góra". Erupcja z września 2005 zabiła 250 sztuk bydła i zmusiła pobliskich mieszkańców do ewakuacji. Niecałe dwa lata później spływ lawy wymusił kolejną ewakuację, dwie osoby uznano za zaginione.

Jak to dobrze, że w Polsce nie musimy się martwić o takie rzeczy.

Oglądany: 102046x | Komentarzy: 17 | Okejek: 202 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało