Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Bieszczadzki Kodeks Drogowy

29 407  
10   28  
Kliknij i zobacz więcej!Ponieważ los rzucił mnie na ponad pół roku w przepiękne bieszczadzkie rejony naszego kraju i zmusił mnie do jeżdżenia po nich całkiem sporo, udało mi się zaobserwować parę rzeczy, które skłoniły mnie do stworzenia tego, co poniżej.

Bieszczadzki Kodeks Drogowy,
czyli zbiór reguł, których bezwzględnie powinniście przestrzegać, aby po przyjeździe tutaj dostosować się bez problemu do sposobu jazdy tutejszych kierowców. Oczywiście, siłą rzeczy, nie wszystkie przypadki zostały tutaj opisane (jak to w kodeksie), ale wybrałem tylko te najczęściej się pojawiające. Aby uchodzić za prawdziwego bieszczadzkiego kierowcę należy BEZWZGLĘDNIE przestrzegać poniższych zaleceń.

WŁĄCZANIE SIĘ DO RUCHU

1.
Przy wyjeżdżaniu z drogi podporządkowanej poczekaj aby nadjeżdżający główną dorgą pojazd znalazł się w odległości nie większej niż 50m i dopiero wtedy wyjedż na drogę. Spowoduje to konieczność przeprowadzenia testu hamulców, które są wszak ważnym elementem samochodu i należy je okresowo kontrolować.

2.
Zabronione jest używanie kierunkowskazów w celu wskazania kierunku w którym skręcasz. Naganne jest również sygnalizowanie kierunkowskazami zamiaru ruszenia.

PORUSZANIE SIĘ PO DRODZE

3.
Bez względu na warunki drogowe maksymalna dozwolona prędkość poza terenem zabudowanym wynosi 50km/h. W terenie zabudowanym maksymalną dozwoloną prędkość wyznacza przyspieszenie twojego samochodu i długość ulicy do najbliższego zakrętu.

4.
Pieszy na pasach jest tam wyłącznie po to, aby wyhamować Twój samochód. Nie przejmuj się jego obecnością (no, chyba, że masz świeżo położony lakier, bądź zepsuty klakson).

5.
Nie dziw się jeśli w nocy, na środku drogi spotkasz spacerowicza. On tamtędy chodzi co sobota od 20 lat, więc ma chyba większe prawo chodzenia po tej drodze, niż Ty jeżdżenia.

6.
Nigdy nie używaj kierunkowskazów. Przecież wiesz dokąd jedziesz, więc po co zuzywać żarówki?

7.
W dzień nie używaj świateł. Widzisz przecież dokąd jedziesz. W nocy posiadanie dwóch sprawnych żarówek w przednich światłach jest zbytkiem przy którym nie musisz się upierać.

8.
Hamuj koniecznie na zakrętach, przed stromym podjazdem, a czasami również na prostej drodze bez żadnego powodu. Pozwoli to sprawdzić jakość hamulców Twojego samochodu i ABS-u samochodu jadącego za Tobą.

9.
Jeśli kupiłeś łańcuchy NIGDY ich nie zakładaj. Używane szybciej się zniszczą.

10.
Nie oczyszczaj szyby (zwłaszcza przedniej) ze śniegu, czy lodu. Niepotrzebnie tylko stracisz czas. Przecież rano znowu będzie tak samo wyglądać.

MANEWRY

11.
Jeśli ktoś Cię wyprzedza, koniecznie naciśnij do końca pedał gazu. Skoro postanowił Cię wyprzedzić, znaczy, że chce się ścigać. Nie odbieraj mu tej przyjemności.

12.
Jeśli omijasz przechodnia idącego drogą, nie informuj o tym za pomocą kierunkowskazu innych użytkowników drogi. Dasz wtedy szansę na zabawę samochodowi jadącemu za Tobą.

13.
Zawracaj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, oznaczonych znakiem drogowym w postaci żółtego trójkąta z czarną obwódką i strzałką w lewo, bądź prawo.

14.
Jeśli poruszasz się po bieszczadach ciężarówką, autobusem, a najlepiej pługiem śnieżnym obowiązuje Cię zasada, że duży może więcej.

ZATRZYMANIE I POSTÓJ

15.
Jeśli chcesz się zatrzymać, po prostu naciśnij hamulec. Używanie w takich sytuacjach kierunkowskazu jest nieuzasadnione i prowadzi wyłącznie do wypalania się żarówek. Jeśli jednak odczuwasz nieprzepartą potrzebę użycia kierunkowskazu, zrób to dopiero po całkowitym zatrzymaniu samochodu.

16.
Zatrzymuj się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, jak np. zakręt, podjazd pod górę, most. Najmodniejsze w tym sezonie jest zatrzymywanie się na rondzie. Oczywiście bez żadnego powodu.

17.
Po zatrzymaniu się w nocy na nieoświetlonej drodze zgaś wszystkie światła. Niepotrzebne pozostawienie włączonych świateł postojowych rozprasza uwagę innych użytkowników drogi.

SYTUACJE ZAGROŻENIA

18.
Jeśli nie możesz podjechać pod górę oznacza to wyłącznie, że za mało zdecydowanie nacisnąłeś pedał gazu. Inne rozwiązania (wybranie innej drogi, założenie łańcuchów, etc.) świadczą wyłącznie o Twojej ignorancji i braku umiejętności jazdy w trudnych warunkach.

19.
W przypadku uderzenia w inny samochód, drzewo, bądź słupek przy drodze, nigdy nie wyjmuj z bagażnika trójkąta i nie ustawiaj go na drodze (jeszcze go ktoś ukradnie). W zamian za to chodź w te i spowrotem bez żadnego sensu i powodu po drodze, którą dotychczas jechałeś, zmieniając kierunki marszu beż ostrzeżenia i powodu.

20.
Nigdy też nie zabieraj ze sobą części, które oderwały się od Twojego samochodu w wyniku zderzenia. Przecież do niczego Ci się już nie przydadzą.

21.
Pasy bezpieczeństwa w samochodzie służą do tego, aby były. Krępowanie się nimi jest masohizmem.

Jeżeli ktoś poczuje się dotknięty powyższym tekstem, proszę o wybaczenie. Nie jest moim zamiarem obrażenie kogokolwiek, a tylko zwrócenie uwagi kierowcom z innych rejonów Polski na uroki jeżdżenia po bieszczadach. A tak BTW ciekawym jakie zasady obowiązują tam, gdzie teraz mieszkacie i jeździcie.

Oglądany: 29407x | Komentarzy: 28 | Okejek: 10 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało