Szukaj Pokaż menu

Piękno opuszczonych miejsc IV - nawiedzona wyspa niedaleko Wenecji

68 398  
432   35  
Rozlatujące się, zardzewiałe, pokryte mchem, a mimo wszystko sprawiające wrażenie magicznych. Porzucone i zapomniane miejsca potrafią budować niesamowity klimat.

#1. Lokomotywa na arabskiej pustyni, leżąca tam od prawie 100 lat - wpadła w zasadzkę słynnego "Lawrence'a z Arabii"

Rzecz kultowa: klocki Lego

142 965  
1510   60  
Dawno temu, w czasach kiedy marzeniem każdego małolata było zeswatanie własnej matki z właścicielem sklepu Pewex, a szczyt lansu stanowił pistolet na kapiszony, pewna firma zaatakowała zapyziały peerelowski rynek produktem, który z miejsca stał się powodem westchnień zarówno podstawówkowej dzieciarni jak i jej szanujących się ojców.

Firma Lego powstała w zakładzie Ole Kirka Christiansena w 1932 roku. Pierwszymi produktami były drewniane zabawki

W 1940 roku Ole zajął się tworzeniem zabawek z plastiku, a dziewięć lat później powstały pierwsze „automatycznie łączące się” klocki.


Lego to gra słów. Leg godt oznacza, w wolnym tłumaczeniu „baw się dobrze”.

7 interesujących faktów o Mongolii

53 498  
271   23  
Co prawda więcej Mongołów mieszka w Chinach niż w Mongolii, ale to i tak ciekawy i bardzo nietypowy, przynajmniej z naszego europejskiego punktu widzenia kraj.

#1.

Mongolia to wielki kraj, w którym w wielu miejscach nie sposób spotkać żywego ducha. Poza miastami, nie ma co liczyć tu na prąd z sieci. Dlatego w Mongolii tak bardzo upowszechniły się panele solarne - szacuje się, że już 70% mongolskich nomadów korzysta z energii słonecznej. Sprzyjają temu warunki, takie jak 250 dni słonecznych w ciągu roku.

#2.


Osoby udające się w świat, by poznawać zróżnicowane kuchnie różnych regionów, mogą z czystym sumieniem ominąć Mongolię. Pod względem kuchni różnorodności praktycznie nie ma, a wszystkie tradycyjne posiłki sprowadzają się do podawania baraniny. Z baraniną i do baraniny.

#3.


Mongolia, największy na świecie kraj pozbawiony dostępu do morza, ma swoją własną marynarkę wojenną. Składa się ona z siedmiu żeglarzy, spośród których aż jeden potrafi nawet pływać. Cóż, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to akurat przykład idealnego dopasowania możliwości do potrzeb.

#4.


90% samochodów poruszających się po drogach Mongolii to samochody kupione z (co najmniej) drugiej ręki. Nowych aut jest tu niewielki odsetek, a te używane sprowadzane są z różnych stron świata bez zwracania uwagi na takie detale jak np. strona, po której umieszczono kierownicę. Mimo że w Mongolii obowiązuje ruch prawostronny, samochodów z kierownicą po prawej stronie jest tu tyle samo co tych z kierownicą po słusznej, lewej.

#5.


Mongołom udało się przefermentować mleko. Tak powstał kumys - lekki alkoholowy napój musujący uwielbiany przez koczownicze ludy Azji. Tylko w ostateczności przyrządza się go z mleka krowiego. Mongołowie znacznie chętniej stosują... mleko klaczy, jaka czy wielbłąda. A to już ujmuje nieco poetyckości całemu procesowi.

#6.


Europejczyk poczęstowany w Mongolii herbatą może przeżyć trudne chwile, bo mongolski sposób parzenia jest, jak na nasze warunki, dość osobliwy. Liście herbaty gotuje się w mleku, a do tego zestawu dodaje w zależności od pory roku sól, kawałki słoniny, łoju lub masła. Co najgorsze, podanie gościowi takiej herbaty uchodzi w Mongolii za dowód szacunku.

#7.


Jurty, okrągłe namioty, to chyba pierwsza rzecz, jaka kojarzy się z Mongolią. Nieprzypadkowo. Choć zwykle utożsamiane z bezkresnymi stepami i zapomnianymi przez Boga i ludzi pustkowiami, są w Mongolii znacznie powszechniejsze. Można je spotkać nawet w największych miastach, gdzie na nikim nie robią większego wrażenia.

Źródła:
1, 2, 3
271
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Rzecz kultowa: klocki Lego
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Zwykłe zdjęcia, które połączone w pary tworzą bardzo nieczyste obrazki
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu Ścieżka śmierci
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą