Szukaj Pokaż menu

Faktopedia CDXVIII - spadające koszta energii słonecznej

180 801  
737   122  
Dziś m.in. zjawisko bratobójczego ognia na polu walki, jedno z najgłupszych obchodzonych "świąt" oraz mafia pomagająca ludziom po katastrofie.

#1.

Selekcja naturalna nadal ma się nieźle

120 288  
312   42  
Chciałoby się mieć świadomość, że ludzie z czasem się rozwijają i choć trochę mądrzeją, jednak fakty zdają się temu dobitnie przeczyć.

#1.

7 historycznych ciekawostek o lekarzach i medycynie

73 374  
219   42  
Wizyta u lekarza nigdy nie jest przyjemnością - choć z czasem często staje się koniecznością. Z pomocy lekarzy, a wcześniej różnego rodzaju szamanów i uzdrowicieli, korzystamy już od tysięcy lat. Jak to się wszystko zaczęło?

#1.

Historycy podejrzewają, że pierwsze „szpitale” mogły powstać już 4 tys. lat przed Chrystusem, w starożytnej Grecji. Znacznie różniły się jednak od tych współczesnych. Zamiast „klinik” z gabinetami, w których przyjmowali lekarze, były to raczej świątynie poświęcone bogom uzdrawiania, przy których znajdowały się specjalne pomieszczenia, do których przynoszono chorych i cierpiących, by ci mogli „u źródła” modlić się o ulgę w cierpieniu.

#2.


O lekarskiej profesji źródła pisane wspominają po raz pierwszy w XVIII wieku p.n.e., w kodeksie Hammurabiego. Określono w nim całkiem dokładnie, jakie wynagrodzenie mogą lekarze przyjmować za skuteczne leczenie i jakie konsekwencje grożą im za popełnione błędy. Za wyleczenie majętnych pacjentów przysługiwało lepsze wynagrodzenie - ale i kara za ewentualne błędy była surowsza, włącznie z groźbą skrócenia o dłoń.

#3.


Na pierwszy prawdziwy, oficjalnie udokumentowany szpital trzeba było jednak poczekać jeszcze ponad tysiąc lat. Ze źródeł pisanych wynika, że uruchomiono go około V wieku przed Chrystusem na Sri Lance. Na wzgórzu Mihintale zachowały się ruiny budowli, którą uważa się za pierwszy szpital w historii. Praktykowano tam ajurwedę - tradycyjną medycynę - a lekarze zajmowali najwyższe miejsca w społecznej hierarchii. Leczeniem parali się nawet królowie.

#4.


Mniej więcej w podobnym czasie, kiedy na Sri Lance zakładano pierwsze szpitale, w starożytnej Grecji żył Hipokrates, uznany później za „ojca zachodniej medycyny”. Tym, czym Hipokrates najbardziej wyróżniał się spośród innych żyjących wcześniej i równolegle z nim lekarzy, było rozumowanie na temat przyczyn chorób. Podczas gdy reszta upatrywała się ich w woli boskiej i działaniu sił nadprzyrodzonych, Hipokrates szukał przyczyn w samych ludziach i naturze.

#5.


W tak zwanych średniowiecznych wiekach ciemnych, od końca V stulecia nawet do XIV wieku, wykonywanie zawodu lekarza nie należało do szczególnie trudnych czy skomplikowanych. Wszystko przez to, że uważano wtedy, że większość chorób powstaje w następstwie nadmiaru krwi. Wystarczyło jej trochę upuścić, by zażegnać chorobę - przynajmniej tak wtedy rozumowano. Pijawki do upuszczania krwi stosowano tak często, że w końcu samych lekarzy zaczęto nazywać pijawkami.

#6.


Rolę kobiet w medycynie zaczęto doceniać w Egipcie. Już starożytni dostrzegli, że „męska empatia” to nie zawsze to, czego potrzeba pacjentowi do wyzdrowienia. Kobiety służyły więc w roli lekarzy i położnych, osiągając przy tym doskonałe rezultaty. Jednak z jakiegoś absurdalnego powodu świat zachodni w XVIII wieku (n.e.!) doszedł do wniosku, że nauka kobietom szkodzi i w ciągu stu lat w zasadzie wypchnięto panie ze świata medycyny, pozostawiając im „tylko” rolę położnych i pielęgniarek.

#7.


Jak absurdalna była powyższa teoria najlepiej świadczy fakt, że James Barry, jeden z najlepszych chirurgów służących w XIX wieku w brytyjskiej armii, był w rzeczywistości kobietą ukrywającą swoją płeć. Pierwszą kobietą, która skończyła szkołę medyczną w USA była Elizabeth Blackwell - koledzy studenci i opinia publiczna dały jej się tak mocno we znaki, że sama wkrótce potem założyła pierwszą żeńską akademię medyczną, by ułatwić paniom dostęp do zawodu i oszczędzić im nieprzyjemności.

Źródła: 1, 2, 3
219
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Selekcja naturalna nadal ma się nieźle
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu "Gwiazdy Śmierci", czyli ziemskie zabójcze bronie, które okazały się wielkimi niewypałami
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Dlaczego żaglówka płynie pod wiatr?
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu 12 faktów i mitów dotyczących ludzkiego ciała
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 20 sytuacji idealnie obrazujących życie singli
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o wrakach - zatopionych statkach i łodziach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą