Szukaj Pokaż menu

Mrożące krew w żyłach portrety komiksowych postaci

58 997  
290   29  
Adnan Ali rysuje portrety postaci znanych z komiksów, filmów, kreskówek i seriali. Ale nie są to widoki, do jakich przyzwyczailiśmy się na co dzień, są mroczne i groźne... Niezależnie od tego, kim jest jego bohater.

#1. Two Face

Ludzie, którzy mieli bardzo zły dzień VII

145 497  
566   55  
Wstajesz z łóżka i myślisz sobie, że to będzie cudowny dzień... do czasu, kiedy jajecznica się nie przypali, a w drodze do pracy nie wjedziesz w...

#1. "Dostałem SMS-a od wspólniczki, że spóźni się do pracy, bo przejechała po kanapce z masłem orzechowym i dżemem"

10 faktów z historii telewizji polskiej i światowej

101 633  
238   107  
Dzisiaj - propagandowa maszynka pełna nachalnych reklam i ogłupiających seriali. Niegdyś - jedno z niewielu okien na świat. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że telewizja odegrała ogromną rolę w ciągu ostatniego wieku - na całym świecie i w Polsce.

#1. Pierwszy program w Telewizji Polskiej został wyemitowany 25 października 1952 roku o godzinie 19

Był to zbiór występów kilkorga artystów. Zasięg programu nie był duży - sygnał nowo powstałej Telewizji odbierano w zaledwie 24 odbiornikach "Leningrad" rozmieszczonych w różnych klubach oraz świetlicach na terenie Warszawy. Eksperymentalne studio mieściło się przy ul. Ratuszowej 11, tam gdzie funkcjonuje obecnie Instytut Tele- i Radiotechniczny.

#2. Rok 1970


Od 1952 roku trwały w Polsce typowe dla nas zabawy w tworzenie komitetów, rotowanie statusami, ustanawianie szefów, nadawanie im rang, tak że faktyczna codzienna emisja programu telewizyjnego ruszyła dopiero 9 lat później, 1 lutego 1961 roku. Za to już w 1970 roku do pierwszego i jedynego dotychczas programu dołączył drugi ogólnopolski kanał, znany po dziś dzień pod nazwą TVP2.

#3. Pierwsza seria - USA, 1931 r.


Jedną z pierwszych telewizyjnych serii był "The Television Ghost", program nadawany w Stanach Zjednoczonych od 1931 roku. W trakcie programu aktorzy przebierali się za zmarłych i opowiadali historie ich tragicznych śmierci. Wygląda więc na to, że żądza krwi w telewizji ma naprawdę długą i bogatą tradycję...

#4. Pierwszy pianista na żywo - 1937 r.


Pierwszym pianistą, którego występ pokazała amerykańska telewizja, był niedawno zmarły Earl Wild. Rzecz miała miejsce w 1937 roku. W studiu - jak wspominał muzyk - było gorąco do tego stopnia, że klawisze panina, na którym grał, zaczynały się wypaczać. Co ciekawe, to właśnie Earl Wild był też pierwszym pianistą, który wystąpił na żywo w internecie. Było to niemal 60 lat po jego debiucie telewizyjnym.

#5. Pierwsze samobójstwo - 1974 r.


Pierwsze samobójstwo pokazane w telewizji miało miejsce 15 lipca 1974 roku. Podczas programu na żywo w tył głowy postrzeliła się Christine Chubbuck, autorka reportażu na temat samobójstw. "Zgodnie z polityką kanału 40., polityką dostarczania krwi i wnętrzności na żywo i w kolorze, zobaczycie po raz pierwszy próbę samobójczą", stwierdziła zmagająca się z depresją 29-letnia dziennikarka, po czym zrealizowała swoją zapowiedź. Wtedy wydarzenie to rozeszło się szerokim echem, a dzisiaj - czy zrobiłoby na kimkolwiek wrażenie?

#6. Wychowanie


A skoro mowa o krwi i wnętrznościach: według statystyków przeciętne amerykańskie dziecko zanim ukończy 14 rok życia w telewizji ogląda... 11 tysięcy morderstw. Zaiste intrygujące, jaki to ma wpływ na dziecięcą psychikę...

#7. Pierwsza reklama w TV - 1941 r.


Pierwsza reklama pojawiła się na ekranach nowojorskich telewizorów 1 lipca 1941 roku. Paskudny trend zapoczątkował producent zegarków Bulova, który za 20 sekund wyświetlania przed transmisją meczu baseballa zapłacił 9 dolarów. Od tego czasu sporo się zmieniło - pomiędzy blokami reklamowymi coraz trudniej znaleźć programy, a czas antenowy kosztuje krocie. W 2008 roku pobito jeden z rekordów - za pół minuty podczas transmisji Superbowl trzeba było zapłacić 2,7 miliona dolarów.

#8. Pierwsza telenowela - 1951 r.


"Search for tomorrow" było pierwszą telenowelą, która odniosła sukces. Emitowano ją od 1951 do 1986 roku, najpierw w stacji CBS, następnie w NBC. Produkcję serialu sponsorowała firma Procter & Gamble i ponoć to właśnie stąd pochodzi nazwa "opery mydlane".

#9. W 1981 r. powstaje MTV


1 sierpnia 1981 roku zadebiutowało MTV. Pierwsze słowa, jakie padły na antenie, brzmiały "Panie i panowie, rock and roll.", samą stację określano zaś połączeniem tego, co w radiu i telewizji najlepsze. By podkreślić swój stosunek do radia, panowie z MTV jako pierwszy teledysk wyemitowali klip The Bugles do "Video killed the radio star". I tym sposobem wróciliśmy do morderstw...

#10. A na naszym ogródku...


7 września 2015 roku nastąpiła telewizyjna śmierć niedoszłej gwiazdy mediów, ulubieńca internetu - Kuźniara Jarosława - który to zmuszony został do pożegnania się z programami informacyjnymi TVN24 i zajęcia się "bliskimi zwykłym ludziom" tematami w paśmie śniadaniowym. "Wstajesz i wiesz" zyskało - ponoć nawet 40 tysięcy widzów. Śniadaniówka zyskała Kuźniara Jarosława. Tylko czym amerykańskim właścicielom TVN-u podpadli jej widzowie?

Źródła: 1, 2, 3, 4
238
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli bardzo zły dzień VII
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Nawiedzone miejsca w Polsce II
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą