Szukaj Pokaż menu

Elastyczne granice ludzkiej wytrzymałości

186 473  
731   51  
Człowiek jest całkiem nieźle przemyślanym urządzeniem, które potrafi dość sprawnie działać nawet w najbardziej surowych warunkach. Jednak, podobnie jak każda inna maszyna, ma też i swoje limity, których przekroczenie najczęściej kończy się poważną awarią i zniszczeniem systemu.

Kolekcja poruszających fotografii 2013 roku

98 845  
620   28  
Te zdjęcia mają w sobie moc: poruszają, wzruszają, wywołują emocje...

#1. Para młodych ludzi zatrzymała się na moment pośród zgliszczy tego, co zostało z ich rodzinnego domu po przejściu tornado w mieście Moore, w stanie Oklahoma.

Kliknij i zobacz więcej!

10 mitów o samolotach

178 954  
744   53  
Podróż samolotem to chyba jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu współczesnego człowieka. Nic dziwnego, że wśród pasażerów wciąż krąży wiele bezpodstawnych mitów, które obalić mogą jedynie eksperci.

#1. Otwieranie drzwi w trakcie lotu grozi śmiercią

Co prawda otworzenie tych drzwi faktycznie doprowadziłoby do śmierci, ale to, że jakiś pasażer albo terrorysta tego dokona jest niemożliwe. Doświadczony pilot i blogger, Patrick Smith wyjaśnia, że podczas lotu na drzwi samolotu napiera ogromne ciśnienie, a otwarcie ich wymagałoby siły supermana. Nawet Hardkorowy Koksu nie dałby rady.

#2. Pasażerów może wyssać przez szczelinę w poszyciu


Gwałtowna dekompresja i związana z nią katastrofa może nastąpić jedynie przy wybuchu bomby lub znaczącym rozerwaniu całej konstrukcji samolotu. W 2006 roku w samolocie linii Alaska Airlines utworzyła się niewielka dziura i kapitan samolotu Patrick Smith musiał wylądować na najbliższym lotnisku. Co prawda ciśnienie na pokładzie zaczęło spadać, ale ponieważ jego ubytek rozkładał się równomiernie na całą maszynę, pasażerom nic się nie mogło stać.

#3. Na dużej wysokości alkohol mocniej uderza do głowy


Poziom alkoholu we krwi pasażera samolotu jest taki sam, jak na ziemi. Jednak ponieważ powietrze w kabinie pasażerskiej ma mniej tlenu, człowiek może czuć się nietrzeźwy, nawet jeśli nic nie pił. Poza tym wiadomo, że najlepiej pije się w górach.

#4. Podczas rejsu fekalia zrzucane są na ziemię


Historie o spadającej kupie można włożyć między bajki. Pilot nie może otworzyć zbiornika z nieczystościami i zrzucić jego zawartość na mieszkańców np. Sosnowca. Jedynymi podejrzanymi zapaskudzenia naszego ubrania są więc gołębie lub sąsiedzi z wyższych pięter.

#5. Jeśli naciśniemy spłuczkę siedząc na sedesie, to utkniemy


Utknięcie na samolotowym sedesie jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy ciało utworzy idealnie hermetyczny korek. Adam Savage z „Pogromców mitów” próbował dokonać tego triku, ale nic z tego nie wyszło. Jednak mimo wszystko lepiej spuszczać wodę na stojąco.

#6. Ciągła cyrkulacja tej samej porcji powietrza prowadzi do rozprzestrzeniania chorób


Powietrze trafia do dolnej części samolotu, gdzie mniej więcej połowa zostaje wyrzucona na zewnątrz. Pozostała połowa przechodzi przez filtry, miesza się z porcją nowego powietrza i trafia do obiegu. Firma Boeing zapewnia, że dzięki temu systemowi nawet 99% wszystkich bakterii z powietrza zostaje usunięte, a jego oczyszczenie dokonuje się raz na dwie-trzy minuty, czyli o wiele częściej niż w budynkach. Jeśli można już coś złapać podczas rejsu, to bakterie znajdujące się na odchylanych stolikach.

#7. Pas bezpieczeństwa może zmniejszyć szanse na przeżycie katastrofy


Oczywiście, zacięcie zatrzasku pasów może utrudnić szybkie wydostanie się z samolotu, ale mimo wszystko więcej jest z nich pożytku niż szkody. Wiele katastrof, w tym tegoroczna Boeinga 777 pokazało, że podczas zderzenia z ziemią pasażera może wyrzucić z krzesła, obić o ściany i fotele, a także o innych ludzi. Lepiej stracić kilka sekund na rozpięcie pasów, niż poczuć się jak kulki w maszynie losującej lotto.

#8. Dla oszczędności paliwa piloci kontrolują obieg powietrza, przez co pasażerowie robią się senni


Wspomniany już Patrick Smith określa ten mit jako zwykłą głupotę. Zawartość tlenu w powietrzu zależy od ciśnienia, a nie przycisków w kabinie pilotów.

#9. Maski tlenowe to pic na wodę, mający za zadanie uspokoić pasażerów


W razie znacznej dekompresji pasażerowie i załoga zostaliby zmuszeni do korzystania z powietrza wlatującego z zewnątrz, które jak wiadomo zawiera zbyt mało tlenu. Dopóki samolot nie obniży pułapu do chociaż trzech tysiący metrów, oddychanie bez masek tlenowych jest delikatnie mówiąc trudne.

#10. Szanse na przeżycie katastrofy lotniczej są praktycznie równe zeru


Katastrofę Boeinga 777, do której doszło 6 lipca tego roku przeżyło 304 z 307 pasażerów. Według amerykańskich danych w incydentach mających miejsce od 1983 do 2000 roku zginęło jedynie 5% pasażerów. „Incydentami” określa się tutaj wszystkie wypadki lotnicze, które doprowadziły do ciężkich zniszczeń samolotu, śmierci lub kalectwa ludzi.
744
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Kolekcja poruszających fotografii 2013 roku
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Każda rodzina ma jedną, bardzo dziwną zasadę - internauci postanowili podzielić się swoimi
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Najbardziej januszowe teksty, jakie pracownicy słyszeli w sklepie II
Przejdź do artykułu 10 dobrze płatnych i zupełnie niestresujących zawodów
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Aktywiszcze u lekarza
Przejdź do artykułu Samochód z niespodzianką
Przejdź do artykułu Nieprzyjemne fakty, o których pewnie nie wiedzieliście

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą